Ograniczenie wzrostu kosztów poprzez cyfryzację

transport kontenerowy cyfryzacja

Cyfryzacja szansą na rozwój branży transportowej

Obecna sytuacja zdecydowanie nie sprzyja branży spedycyjnej. Jej przedstawiciele muszą jednak poszukiwać sposobów, aby utrzymać się na rynku, poszukując jednocześnie nowych dróg rozwoju. Zmiany objęły zarówno transport kontenerowy, jak i inne jego odmiany.

Co stanowi największe zagrożenie dla branży transportowej?

Sytuacja, z jaką się obecnie zmagamy, sprawiła że dotychczasowa wiedza i doświadczenie straciły na znaczeniu. Niepewność jutra powoduje, że wycena transportu jest coraz bardziej problematyczna, a snucie długofalowych planów ryzykowne. Zarówno transport kontenerowy, jak i pozostałe jego gałęzie stoją w obliczu potężnej presji kosztowej. Sytuacja rynkowa rodzi bowiem potrzebę obniżania stawek przy jednoczesnym wzroście kosztów działalności transportowej.

Perspektywy

Najbliższe miesiące nie rysują zbyt optymistycznej perspektywy. Firmy wciąż będą funkcjonować w sytuacji geopolitycznej niepewności i pogłębiającego się kryzysu. Wycena transportu wciąż będzie utrudniona, przy czym firmy działające w branży, aby przetrwać, będą musiały się rozwijać oraz inwestować w nowoczesne rozwiązania. Dodatkowo muszą również sprostać coraz bardziej rygorystycznym wymaganiom ekologicznym. Wszystko to przekłada się na dodatkowe koszty, co w parze z rosnącą inflacją oraz wysokimi cenami paliw i energii stanowi ogromne wyzwanie dla sektora spedycyjnego. Kalkulator kosztów transportu uległ zatem znacznym zmianom.

Nowe kierunki rozwoju

Obecna sytuacja wymusza zatem na firmach z branży transportowej poszukiwanie nowych metod działania, które pozwolą im utrzymać się na rynku. Szczególnie w sytuacji malejącego popytu na usługi transportowe, zarówno jeżeli chodzi o transport kontenerowy, morski, jak i drogowy oraz kolejowy.

Dalekosiężne plany raczej nie zdadzą już egzaminu. Dlatego firmy transportowe muszą nauczyć się szybko reagować na dokonujące się zmiany by w razie potrzeby wdrażać nowe strategie działania. Cyfryzacja z pewnością powinna stać się podstawą prosperowania każdego przedsiębiorstwa. Niezależnie czy przedmiotem jego działalności jest transport kolejowy z Chin, czy spedycja morska. Za sprawą wprowadzania automatyzacji, firmy będą w stanie prosperować skuteczniej i bezpieczniej, znacznie redukując przy tym koszty działalności, a co za tym idzie wycenę transportu.

Podstawą zarządzania, która umożliwi znalezienie środków na dalszy rozwój, powinna zaś stać się redundancja, czyli tzw. zamierzona nadmiarowość. W znacznym uproszczeniu chodzi tu o zapewnienie firmie rezerw gotówkowych na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, które mogą jej zagrażać. Choć aktualna sytuacja nie sprzyja rozwojowi i prosperowaniu szerokiej grupy firm, to tylko dzięki dobrze przemyślanej strategii, dopasowanej do współczesnych realiów, będą one miały szansę przetrwać.

Previous
Previous

AI, a możliwa wycena transportu

Next
Next

Branża transportowa w 2023 roku