AI, a możliwa wycena transportu
Sztuczna inteligencja w transporcie
Sztuczna inteligencja (AI) wykorzystywana jest obecnie w różnych branżach. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce znajdzie ona zastosowanie również w dostawach. Jak wpłynie to na kwestie takie jak wycena transportu czy też sposób jego organizacji i planowania?
Transport oparty na algorytmach
Kto z nas nie spotkał się choć raz z rozwiązaniem opartym na sztucznej inteligencji? Coraz więcej firm sięga po to rozwiązanie. Niewykluczone, że już niedługo algorytmy znajdą zastosowanie również w transporcie. Pierwsze pilotażowe technologie są już testowane. Nie oznacza to, że odprawy celne zostaną w pełni zautomatyzowane, ale sztuczna inteligencja może wesprzeć na przykład tworzenie harmonogramów przewozów.
W jaki sposób można wykorzystać AI?
Dziś trudno nam wyobrazić sobie, aby sztuczna inteligencja obsługiwała chociażby transport kolejowy z chin. Z powodzeniem jednak może ona wesprzeć poszczególne procesy przewozowe. Dzięki algorytmom AI mogą one przebiegać o wiele sprawniej, a to nie pozostanie obojętne dla kwestii takich, jak wycena transportu. Automatyzacja procesów może w dłuższej perspektywie czasowej przyczynić się bowiem do obniżenia kosztów związanych z działaniami logistycznymi i dostawami.
Wycena transportu to nie jedyna kwestia, na którą wpłynie wprowadzenie do branży rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. AI usprawni usługi transportowe, przyczyniając się jednocześnie do zwiększania terminowości dostaw. Natomiast zmniejszenie liczby nieefektywnych przejazdów korzystnie wpłynie na środowisko, dzięki ograniczeniu śladu węglowego.
AI w praktyce
Zastanówmy się zatem w jaki sposób AI będzie planować działania transportowe, które mogą objąć transport kontenerowy i inne jego odmiany. Proces planowania dostaw wymaga operowania większą ilością danych, a także odpowiedniego dostosowania zleceń do pojazdów, wchodzących w skład floty danego przedsiębiorstwa. Ponadto trzeba przy tym uwzględnić jeszcze szereg różnych czynników, takich jak termin dostawy czy rodzaj przewożonego ładunku.
Powyższe działania są niezwykle czasochłonne, jednak sztuczna inteligencja będzie w stanie zrealizować je niemal natychmiast, koordynując jednocześnie proces przewozowy. Taka automatyzacja, póki co znajduje się w fazie testowania. Nie zapominajmy jednak, że pracę algorytmów muszą nadzorować doświadczeni planiści, którzy jeszcze długo będą niezastąpieni.