Zarządzanie ryzykiem i wycena transportu

zarządzanie ryzykiem i wycena transportu

Skuteczne zarządzanie ryzykiem sposobem na kryzys w branży transportowej

Sektor logistyczny cały czas podlega dynamicznemu rozwojowi, a najpowszechniejszym rodzajem transportu, jest obecnie transport drogowy. Jednocześnie branża transportowa musi stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom. To zaś wymaga wdrożenia innowacyjnych rozwiązań.

Zagrożenia

Zgodnie z prognozami transport komercyjny będzie odnotowywał w najbliższych latach wzrosty. Z drugiej jednak strony branżę czekają spore wyzwania. To z pewnością wpłynie na aspekty, takie jak wycena transportu. Niemieckie Stowarzyszenie Logistyczne (BVL) przedstawia pesymistyczny scenariusz, zakładający coraz większe zakłócenia w łańcuchach dostaw. Jako przyczynę wskazuje kryzys energetyczny oraz braki odpowiednich surowców.

Zarówno transport kontenerowy, jak i inne jego formy, dotkliwie odczuwają skutki wojny na Ukrainie, pandemii, a także zmian klimatycznych. Dlatego konieczne są dobrze przemyślane rozwiązania, które pozwolą zniwelować zakłócenia w procesie transportowym.

Środki zaradcze

Wielu przedstawicieli branży zastanawia się, jak będzie kształtować się wycena transportu i jaki bieg przybiorą sprawy w najbliższym czasie. Remedium na obecną sytuację może okazać się dostosowane do sytuacji zarządzanie ryzykiem. Jest to niezbędne, by móc prowadzić opłacalną działalność. Priorytetowe znaczenie ma na tym polu widoczność w czasie rzeczywistym w łańcuchu dostaw, jako że zapewnia ona transparentność transportu.

Kalkulator kosztów transportu nieustannie się zmienia, a różnego typu niedopatrzenia generują dodatkowe straty. Widoczność w czasie rzeczywistym umożliwia śledzenie całej trasy transportu. Pozyskiwane w ten sposób informacje usprawniają działania operacyjne, przyśpieszając cały proces dostaw.

Korzyści

Wycena transportu kształtowana jest przez wiele czynników, w tym przez stosowane rozwiązania. Firmy działające w branży transportowej zdecydowanie powinny korzystać z platform zapewniających widoczność w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to może bowiem przynieść szereg korzyści. Aktualne informacje na temat tego, gdzie w danym momencie znajduje się pojazd z ładunkiem, pozwolą szybko wykryć potencjalne problemy, czy to te obejmujące odprawy celne, czy awarie pojazdu. Co za tym idzie, można na nie odpowiednio szybko zareagować. Dzięki bieżącemu śledzeniu trasy transportu cały łańcuch dostaw może zostać zoptymalizowany. Dodatkowo pozyskiwane dane mogą zostać szybko udostępnione przewoźnikom i podwykonawcom, a także samym klientom. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek nieplanowanych sytuacji, szybko zostaną o tym poinformowani.

Reasumując, innowacyjne rozwiązania są konieczne w obliczu obecnych wyzwań. Dzięki właściwie opracowanym modelom biznesowym branża transportowa ma szansę podążać drogą zrównoważonego rozwoju.

Previous
Previous

Podwyżka opłat drogowych, a kalkulator kosztów transportu

Next
Next

Zeroemisyjność i kalkulator kosztów transportu