Podwyżka opłat drogowych, a kalkulator kosztów transportu

kalkulator kosztów transportu

Wyższe opłaty drogowe. Czy odczują je również konsumenci?

Podwyżki opłat drogowych, które wprowadziły Niemcy, wyniosły ponad 80 proc. To z pewnością nie pozostanie obojętne dla kwestii, takich jak wycena transportu. Ceny frachtu mogą pójść w górę, a to odczują sami konsumenci. Firmy transportowe muszą przystosować się do nowych realiów i nowych warunków cenowych.

Opłaty drogowe w państwach europejskich pójdą w górę

Branża transportowa musi przygotować się na wyższe opłaty drogowe, które już wkrótce zaczną obowiązywać w Europie. Z pewnością wpłyną one na kalkulator kosztów transportu. W samych tylko Niemczech już teraz stawki dla pojazdów spełniających normę Euro VI wzrosły o 83 proc. W przyszłym roku obejmą one kolejne kategorie. Do 25 marca 2024 państwa członkowskie będą musiały wprowadzić nowe sposoby naliczania opłat drogowych.

Poszczególne państwa już wprowadzają zmiany

Nie wszystkie kraje zamierzają jednak czekać do marca przyszłego roku. Poszczególne z nich zamierzają wprowadzić zmiany znacznie wcześniej. Trudny czas czeka zarówno transport kontenerowy, jak i inne formy przewozu lądowego. Wszelkie podwyżki opłat oznaczają dodatkowe koszty dla firm spedycyjnych.

Na razie próbują one generować oszczędności. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że wycena transportu ulegnie zmianie.

Przyczyny podwyżek

Zastanówmy się zatem, co sprawia, że opłaty drogowe w Europie idą w górę, wpływają znacząco na kalkulator kosztów transportu. W pierwszej kolejności należy tu wskazać na wprowadzenie unijnej dyrektywy UE 2022/36, zwanej jako dyrektywa o Eurowiniecie. Na mocy jej zapisów zmieniły się sposoby określania wysokości opłat oraz zniesiono czasowe zezwolenia. Nowe regulacje uzależniają wysokość opłaty od długości przejechanego odcinka.

Nie ma wątpliwości, że wszyscy przewoźnicy działający w Europie odczują podwyżki opłat drogowych. Dla polskich firm transportowych najbardziej dotkliwe okażą się z pewnością podwyżki w Niemczech. Dlatego przewoźnicy zastanawiają się, jak powinna kształtować się wycena transportu i jaką część kosztów powinni ponieść producenci. Możemy więc spodziewać się okresu przejściowego, podczas którego będą toczyć się negocjacje zleceniodawców z firmami transportowymi. Zapewne będą one też poszukiwać skutecznych rozwiązań, sprzyjających redukowaniu kosztów.

Previous
Previous

Transport spożywczych produktów płynnych

Next
Next

Zarządzanie ryzykiem i wycena transportu