Zeroemisyjność i kalkulator kosztów transportu

kalkulator kosztów transportu zeroemisyjnego

Zeroemisyjność. Wyzwanie współczesnego przemysłu i transportu

Przedstawiciele branży transportowej muszą mierzyć się obecnie z licznymi trudnościami. Problemem jest nie tylko kalkulator kosztów transportu, ale i kwestie ekologiczne. Ograniczenie śladu węglowego stało się ważnym wyzwaniem, jednak liczba bezemisyjnych pojazdów wciąż jest niewystarczająca.

Cel: zeroemisyjność

Kluczowe znaczenie dla sporej części łańcuchów dostaw w Europie ma przemysł chemiczny, często stanowiący w nich pierwsze ogniwo. To sprawia, że ma on wpływ na funkcjonowanie innych branż, a także na ich kalkulator kosztów transportu. Tymczasem zgodnie z założeniami Zielonego Ładu, do 2050 sektor ten ma osiągnąć zerową emisję netto. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Chemicznego, w samych tylko Niemczech branża ta odpowiada za blisko 5% emisji dwutlenku węgla.

Można wymienić wiele działań, które pozwolą osiągnąć założony cel, takich jak chociażby korzystanie z surowców odnawialnych czy celowanie w ekologiczne źródła energii. Nie bez znaczenia jest też wprowadzanie zasad zrównoważonego rozwoju do branży logistyczno-transportowej.

Polskie realia

Także w Polsce przemysł chemiczny odpowiada za mniej więcej 4,5% emisji CO2. Z powodu wielu czynników, takich jak wycena transportu czy brak odpowiedniej floty pojazdów, osiągnięcie zerowej emisji może okazać się celem niezwykle trudnym do zrealizowania. Konieczne są odpowiednie działania, polegające m.in. na zwiększeniu wydajności procesów. Na tym polu pomocny może okazać się zwrot w stronę digitalizacji.

Zmiany wdrażane z myślą o klimacie

Zarówno transport kontenerowy, jak i wszystkie pozostałe jego gałęzie, muszą podołać wyzwaniom związanym z pogłębiającym się kryzysem ekologicznym. To z pewnością przełoży się na kalkulator kosztów transportu oraz konieczność wdrożenia nowoczesnych technologii. Niezbędne są rozwiązania, które pozwolą ograniczyć negatywny wpływ działań logistyczno-transportowych na środowisko naturalne.

Prognozuje się, że transport kolejowy z Chin, transport morski i lotniczy będą rosły w siłę, a liczba przewozów będzie się sukcesywnie powiększać. Tym bardziej zatem konieczne jest wdrażanie zrównoważonych sposobów działania, które będą sprzyjać ograniczeniu emisji CO2. Ważne jest uwzględnienie przy nich następujących obszarów, tj. efektywności procesów, efektywności energetycznej, innowacji oraz zaangażowania społecznego. Firmy logistyczne są w stanie wpłynąć na przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym, ale trzeba się liczyć z tym, że jest to długa i trudna droga.

Previous
Previous

Zarządzanie ryzykiem i wycena transportu

Next
Next

Spedycja kolejowa z Chin