Transport ciężarowy i brak kierowców

transport ciężarowy

Transport ciężarowy boryka się z brakami kadrowymi

W wielu krajach na całym świecie maleje liczba osób wykonujących zawód kierowcy samochodów ciężarowych. Jednocześnie rośnie też średnia wieku przedstawicieli tej profesji. Jeżeli brak będzie młodych ludzi, chętnych do podjęcia pracy w tym sektorze, niewykluczone że transport ciężarowy będzie zastępowany przez transport morski czy kolejowy.

Maleje liczba kierowców samochodów ciężarowych

Spadek liczby kierowców samochodów ciężarowych stopniowo pogłębia się już od lat 90. ubiegłego wieku. W ostatnim czasie problem ten nasilił się jeszcze bardziej. Choć zyskać na tym może transport morski czy kolejowy, to warto jednak podjąć odpowiednie wysiłki, aby przyciągnąć do pracy w tym zawodzie młodych ludzi, w tym również kobiety.

W samych tylko Niemczech blisko 40% kierowców samochodów ciężarowych, w 2027 odejdzie na emeryturę. Oznacza to, że za pięć lat w kraju tym pracować będzie prawie o połowę mniej kierowców, chyba że sprawy przyjmą inny obrót.

Ciężkie czasy dla branży transportowej

Ostatnie lata niewątpliwie okazały się bardzo trudne dla całej branży transportowej. Ucierpiał zarówno transport morski, jak i ciężarowy. Brexit doprowadził do opóźnień europejskich ciężarówek, a pandemia COVID-19 zablokowała kontenery z Chin. Poważnym ciosem dla branży spedycyjnej okazała się również inwazja Rosji na Ukrainę. Ponad 100 000 ukraińskich kierowców, zatrudnionych w europejskich firmach przewozowych zrezygnowało z pracy, aby bronić swojej ojczyzny. Na wszystko to nałożył się dodatkowo kryzys paliwowy, który również odcisnął swoje piętno na transporcie ciężarowym.

Jak zachęcić młodych ludzi do pracy w transporcie ciężarowym?

Transport ciężarowy stoi dziś w obliczu ogromnego wyzwania, jakim jest przyciągnięcie do pracy młodych ludzi, którzy pomogą zlikwidować problem niedoborów kadrowych. Równolegle trwają prace nad wdrożeniem zdalnie sterowanych ciężarówek, których wejście w życie znacznie wpłynęłoby na kalkulator kosztów transportu i rozwiązałoby problemy z personelem. Takie obiecujące rozwiązanie nie prędko wejdzie jednak w życie, nawet mimo dynamicznego postępu technologicznego.

Nowi pracownicy są potrzebni, aby transport mógł normalnie funkcjonować

Dlatego firmy transportowe muszą znaleźć skuteczny sposób na znalezienie pracowników, dzięki którym będą w stanie normalnie funkcjonować. Nie jest to proste zadanie, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że transport ciężarowy nie cieszy się zbyt dobrą reputacją. Głównie z uwagi na to, że zawód ten przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, a do tego nie jest zbyt dobrze opłacany. Dlatego konieczne jest stworzenie atrakcyjnego programu zatrudnienia, który nie tylko przyciągnie, ale i zatrzyma młodych kierowców.

Previous
Previous

Polski akcent w budowie kolei chińskich

Next
Next

Licencja wspólnotowa, a wycena transportu