Kalkulator kosztów transportu, a AI

AI w transporcie lotniczym. Szansa czy zagrożenie?

Sztuczna inteligencja wywołuje rewolucję w kolejnych branżach. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w transporcie. Przedstawiciele sektora transportu lotniczego nie kryją jednak swoich obaw związanych z wdrażaniem rozwiązań opartych na AI. Czy sztuczna inteligencja niesie za sobą nowe szanse, czy zagrożenie dla branży transportowej?

Przedstawiciele transportu lotniczego zaniepokojeni technologią AI

Jakiś czas temu grupa ekspertów ds. ryzyka podpisała się pod petycją o zarządzenie półrocznej przerwy w działaniach rozwojowych nad sztuczną inteligencją. Tymczasem w wielu państwach na całym świecie trwają prace nad opracowywaniem regulacji w tym obszarze. Czy AI wpłynie na kalkulator kosztów transportu i dlaczego przedstawiciele branży obawiają się negatywnych konsekwencji?

Brak stosownych regulacji dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji może zdaniem ekspertów doprowadzić do wielu negatywnych następstw. AI jest w stanie nie tylko dostarczać informacji niepowołanym osobom, ale doprowadzić też do redukcji miejsc pracy.

Transport lotniczy a sztuczna inteligencja

Zarówno transport kontenerowy, morski, jak i drogowy to obszary, w których poszukuje się nowych dróg rozwoju. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o transport lotniczy, w którym przez ostatnie lata zaczęto stosować rozwiązania oparte na AI. Faktycznie, są one w stanie zoptymalizować wiele operacji, co finalnie przekłada się na kalkulator kosztów transportu. Moduły oparte na sztucznej inteligencji okazują się też pomocne podczas procesu planowania ładunków, obsługi technicznej, analizowania danych, prowadząc finalnie do redukcji kosztów.

Druga strona medalu

Sztuczna inteligencja może usprawnić wiele obszarów związanych z branżą transportową, takich jak odprawy celne, kwestie bezpieczeństwa, szybkość dostaw i wiele innych. Technologie oparte na AI stosowane w transporcie lotniczym niosą też ze sobą szereg zagrożeń. Błędne lub niedokładne wyniki dostarczane przez algorytmy (a i takie się zdarzają) mogą skutkować podejmowaniem niewłaściwych decyzji, a te z kolei rzutować mogą na cały łańcuch dostaw. Tym samym zmianie ulegnie wycena transportu.

AI w transporcie zwiększa też ryzyko cyberataków, ułatwiając hakerom dostęp do danych na temat ładunków. Jest też wysoce prawdopodobne, że systemy oparte na sztucznej inteligencji doprowadzą do redukcji miejsc pracy.

Czy AI w transporcie lotniczym otwiera zatem nowe perspektywy, czy stanowi dla niej zagrożenie i jak wpłynie na kalkulator kosztów transportu? Na razie jest jeszcze za wcześnie na jednoznaczne wnioski. Z pewnością jednak systemy bazujące na sztucznej inteligencji powinny być wykorzystywane jako wsparcie, a nie jako zastępstwo dla specjalistycznej wiedzy i umiejętności wykwalifikowanych pracowników. Technologie AI w transporcie lotniczym, a także w innych branżach, wymagają ponadto stosownych regulacji, których jak dotąd wciąż brak.

Previous
Previous

Spedycja kolejowa z Chin

Next
Next

Trudności branży, a kalkulator kosztów transportu