Wycena transportu w 2025

wycena transportu 2025

Co czeka sektor TSL w 2025 roku?

Nowy Rok to nowe wyzwania dla każdej branży. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o sektor transportu, spedycji i logistyki. Nowe regulacje prawne i zmiany operacyjne z pewnością wpłyną na takie aspekty jak wycena transportu. Co jeszcze czeka przedstawicieli sektora w TSL w 2025 roku?

Nowe regulacje prawne

Firmy działające w sektorze TSL czeka w tym roku wiele wyzwań, a jednym z nich jest dostosowanie się do nowych regulacji prawnych. Tych w najbliższym czasie nie zabraknie. Zarówno transport kontenerowy, jak i pozostałe jego rodzaje, muszą na bieżąco śledzić wszystkie wprowadzane regulacje.

Jakie zmiany na tym polu zostaną wprowadzone? Zniesiony zostanie przepis nakazujący powrót pojazdów ciężarowych do kraju przewoźnika co osiem tygodni i rozszerzony będzie system SENT. Oznacza to obowiązkową rejestrację wszystkich przewoźników zagranicznych realizujących transport na polskich drogach. Firmy transportowe będą też musiały monitorować czas pracy kierowców, co wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w odpowiednie tachografy.

Nowe standardy

Nieco inaczej mogą wyglądać też odprawy celne, a to za sprawą wdrożenia nowych systemów: AIS/IMPORT PLUS, AES/ECS2 PLUS oraz NCTS2 PLUS. Celem ich wprowadzenia jest uproszczenie procedur importowo-eksportowych. Procesy celne usprawnić ma również wejście w życie programu „Trust&Check”. Uzyskany dzięki niemu status umożliwi firmom wprowadzanie towarów na unijny rynek bez konieczności aktywnej interwencji celnej. Wycena transportu w 2025 roku będzie kształtowana przez wiele czynników, a firmy z sektora TSL muszą się też przygotować na likwidację procedur uproszczonych w wywozie. Wszystkie zgłoszenia celne związane z eksportem, będzie można składać wyłącznie w ściśle wyznaczonych punktach. W praktyce oznacza to konieczność takiego planowania tras, aby uwzględnić na nich dostęp do tych konkretnych lokalizacji. Dla wielu firm będzie to spore wyzwanie organizacyjne rzutujące na koszty organizacyjne i kwestie takie jak kalkulator kosztów transportu.

Zrównoważony rozwój

Wśród planowanych na ten rok zmian oczywiście nie mogło zabraknąć rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zgodnie z dyrektywą CSRD, firmy będą musiały wdrożyć odpowiednie strategie w tym obszarze. Konieczne będzie też raportowanie danych na temat śladu węglowego, warunków zatrudnienia oraz metod zarządzania ryzykiem.

Choć te i inne zmiany planowane na ten rok mają docelowo poprawić funkcjonowanie sektora, to ich wdrożenie może okazać się dość problematyczne i czasochłonne. Nowe systemy trzeba przecież zintegrować z bieżącymi, a pracownicy muszą przejść odpowiednie przeszkolenie. Przygotowywanie wymaganych przez nowe przepisy raportów będzie zaś pochłaniać dodatkowe nakłady czasu.

Wycena transportu i wiele innych obszarów funkcjonowania sektora TSL z pewnością ulegnie w nadchodzącym roku zmianom. Przed firmami wiele wyzwań, a jednocześnie nowych możliwości rozwoju.

Next
Next

Logistyka w 2025