Wycena transportu, transport drogowy w Europie

transport drogowy - wycena transportu

Transport drogowy w Europie. Czy jest szansa na wyjście ze stagnacji?

Europejski transport drogowy stoi w obliczu potężnego kryzysu. Na taki stan rzeczy w dużej mierze wpłynęło spowolnienie gospodarcze, z którym zmagamy się już od 2022 roku. Spowolnienie globalnej koniunktury gospodarczej, inflacja, a także wojna na Ukrainie – wszystko to odbija się na kwestiach, takich jak wycena transportu oraz rozwój tego sektora. Czy bieżący rok przyniesie szansę na poprawę sytuacji?

Pesymistyczne prognozy dla branży transportowej

Prognozy dotyczące PKB oraz sfery handlowej nie są zbyt optymistyczne. Oznacza to, że europejskie przewozy czekają kolejne ciężkie miesiące. Choć osłabienie dynamiki dotknęło również Polskę, to polskim przewoźnikom udało się osiągnąć niewielki wzrost wykonywanej pracy przewozowej. Niemniej jednak na kalkulator kosztów transportu rodzimych firm wpływa też europejska gospodarka, a ta wciąż zmaga się z licznymi problemami.

Pod koniec ubiegłego roku odnotowano zarówno osłabienie dynamiki PKB, jak i eksportu towarowego. Zmniejszyła się ilość transportowanych ładunków, w co wlicza się wszystkie rodzaje transportu, tj. transport kontenerowy, kolejowy, morski i drogowy. Sam transport drogowy odnotował minimalny wzrost o 0,1%.

Czy wszystkie firmy odczuwają kryzys?

Warto podkreślić, że kryzys nie uderza z taką samą siłą we wszystkie firmy transportowe. Niższa wycena transportu i brak zleceń to problemy, których nie odczuły wszystkie przedsiębiorstwa. Te zatrudniające powyżej 250 pracowników odnotowują całkiem dobre wyniki.

Należy dodać, że wielu błędów, które ciągną przewoźników na dno, można było uniknąć. Wciąż bowiem w branży transportowej pomija się rolę planowania strategicznego oraz scenariuszy kryzysowych. Niezależnie czy w grę wchodzi spedycja kolejowa z Chin, czy transport drogowy, przedsiębiorstwa powinny dopasowywać swoje modele biznesowe do dynamiki gospodarczej i być przygotowane na nadejście kryzysu. Warto też przeprowadzać dokładne analizy makroekonomiczne, aby mieć gotowy plan działania, nim dojdzie do spowolnienia gospodarczego.

Perspektywy na przyszłość

Nasuwa się zatem pytanie, w jakich barwach maluje się przyszłość przewozów drogowych w Europie oraz jak będzie wyglądać wycena transportu? Dane z GUS wskazują, że koniunktura powoli się poprawia. Poprawę kondycji przewozów drogowych wróżą też inne wskaźniki. Choć widać już światełko w tunelu, to trzeba pamiętać, że zmiany dokonują się bardzo powoli. Na ten moment sytuacja wciąż nie jest jeszcze dobra.

Wiele firm w dalszym ciągu odnotowuje ujemny bilans, a kondycja niektórych cały czas się pogarsza. Popyt i sprzedaż wciąż nie są zadowalające, a wysokie koszty zatrudnienia i niepewna sytuacja gospodarcza wciąż utrudniają prowadzenie biznesu.

Previous
Previous

Rozwiązania zapewniające bezpiecznie warunki przewozu roślin

Next
Next

Transport kontenerowy i praca w sekrorze TLS