Nearshoring i friendshoring

Kalkulator kosztów transportu - nearshoring i friendshoring

Nowe perspektywy dla branży TSL

Firmy obsługujące transport kontenerowy i inne jego rodzaje stoją dziś w obliczu licznych globalnych wyzwań. Coraz więcej przedsiębiorstw postanawia przenieść produkcję bliżej rynków zbytu, a na szczególną uwagę zasługują koncepcje nearshoringu i friendshoringu. Jakie korzyści mogą przynieść branży transportowej?

Współczesne wyzwania branży

Pandemia COVID-19, a potem wybuch wojny na Ukrainie odcisnęły swoje piętno na globalnej gospodarce. Odczuła to również branża TSL, a większość działających w niej firm musiała zmodyfikować kalkulator kosztów transportu.

Problemem jest również zależność wielu gospodarek od produkcji w Chinach, których system polityczny nie jest zbieżny z wartościami demokratycznymi państw zachodnich. Transport kontenerowy z Chin wciąż jest kluczowy dla działalności wielu firm, aczkolwiek nie brakuje też przedsiębiorców rozważających zmianę miejsca lokowania produkcji i źródła pozyskiwania surowców. Firmy z kapitałem pochodzącym z krajów rozwiniętej demokracji coraz częściej chcą przenosić miejsca wytwarzania bliżej docelowych rynków zbytu, czyli do Europy lub Ameryki.

Nearshoring

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się koncepcja o nazwie nearshoring, która może wpłynąć na kalkulator kosztów transportu i wiele innych aspektów działalności współczesnych firm. Chodzi tu o powierzenie zadań zewnętrznemu podmiotowi, stacjonującemu w jednym z pobliskich państw.

Wcielanie tej strategii na pewno będzie czasochłonne z racji, iż przenoszenie produkcji i stworzenie odpowiedniej infrastruktury to dość złożony proces. Niemniej jednak koncepcja ta może przynieść wiele korzyści branży transportowej. Zwiększy się bowiem zapotrzebowanie na transport towarów w regionie, co będzie następstwem zwiększonej produkcji. Z pewnością wpłynie to też na kwestię, jaką jest wycena transportu.

Friendshoring

Innym modelem budzącym zainteresowanie współczesnych przedsiębiorstw, jest friendshoring. Jest to koncepcja polegająca na przenoszeniu produkcji i nabywaniu niezbędnych surowców od państw reprezentujących te same wartości. Można dzięki niej zwiększyć poziom bezpieczeństwa procesu produkcyjnego i logistycznego oraz zacząć inaczej kształtować kalkulator kosztów transportu. Friendshoring obniża też ryzyko geopolityczne, a współpracującym ze sobą w oparciu o tę koncepcję firmom będzie łatwiej wypracować jednolity system i zasady współpracy.

Nearshoring i friendshoring wiążą się oczywiście z licznymi wyzwaniami, ale mimo to stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego outsourcingu, dając jednocześnie nowe możliwości rozwoju firmom transportowym.

Previous
Previous

Logistyka w 2025

Next
Next

Odprawy celne i kontyngent taryfowy